15 grudnia 2021
środa 19:30
Koncert finałowy X edycji cyklu
Sala Koncertowa Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Kraków
Wydarzenie odbyło się
15 grudnia 2021 19:30
Opis wydarzenia
Elliot Goldenthal w Krakowie - JESZCZE POLSKA MUZYKA 2021
Światowa premiera III symfonii zdobywcy Oscara i Złotego Globu - Elliota Goldenthala, napisana na zamówienie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej zabrzmi w prapremierowym wykonaniu obok dzieł Krzysztofa Pendereckiego i Jana Sanejki podczas X edycji cyklu Jeszcze Polska Muzyka już 15go grudnia Krakowie. Artyści oddają hołd ofiarom i bohaterom w 40 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego…
W programie:
Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 2. Na flet i orkiestrę smyczkową
Jan Sanejko – „Symfonia wolności” (światowa prapremiera)
Elliot Goldenthal III Symfonia na sopran i orkiestrę symfoniczną do poezji Barbary Sadowskiej (światowa prapremiera)
Wykonawcy:
Jean Luc Tingaud- dyrygent
Monika Stefaniak - dyrygent
Łukasz Długosz - flet
Adriana Ferfecka – sopran,
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
DWIE ŚWIATOWE PREMIERY
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej w 40 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego dedykuje program koncertu Ofiarom i Bohaterom wydarzeń grudnia 1981 roku.
Dla jubileuszowego wydania X edycji cyklu festiwalowego JESZCZE POLSKA MUZYKA 2021, specjalne zamówienie od orkiestry przyjął Laureat Oscara i Złotego Globu maestro Elliot Goldenthal , który do słów poezji Barbary Sadowskiej skomponował niezwykle przejmującą i poruszającą III symfonię na sopran i orkiestrę symfoniczną. Jej światowe prawykonanie odbędzie się podczas wspomnianego cyklu w Krakowie 15go grudnia! Ten hollywoodzki kompozytor nawiązał współpracę z Orkiestrą Beethovenowską dzięki Twórcom Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Partę solową sopranu wykona Iwona Sobotka, utytułowana solistka największych teatrów operowych, laureatka I nagrody na konkursie Królowej Elżbiety w Brukseli.
Kolejną premierą światową będzie prezentacja dzieła Jana Sanejko - polskiego kompozytora współczesnego, tworzącego wiele ścieżek filmowych. W swojej najnowszej kompozycji „Symfonia Wolności” przekrojowo snuje opowieść o emanacji czystych ideałów niejednokrotnie naiwnej wiary, która potrafi poruszyć społeczeństwo do wielkich czynów o duchu nieugiętości i zrywie do walki. To również – jak mówi kompozytor – „...bogaty muzyczny obraz o mroku wojny i trudnym dążeniu do harmonii nowej rzeczywistości, przeplatany pełnym refleksji epitafium na cześć wszystkich, którzy budowali wolność, ale jej nie doczekali…”
W brawurowej kreacji solisty usłyszymy również utwór Krzysztofa Pendereckiego z 1994 roku, napisany na klarnet i orkiestrę smyczkową, później - za namową solisty Łukasza Długosza - zaaranżowany na nowo przez kompozytora na flet i orkiestrę.
===
Autorski projekt Orkiestry Akademii Beethovenowskiej - to idea prezentująca najbardziej wartościowe zapomniane i współczesne utwory polskiej muzyki w kontekście arcydzieł światowych. Główną misją tego festiwalowego cyklu, - w nawiązaniu do tytułu, - jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika kształtowania tożsamości narodowej.
Cykl festiwalowy Jeszcze Polska Muzyka 2021 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programów „Muzyka” oraz „Zamówienia Kompozytorskie” , realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”
Organizator:
Orchestra Manager Marcin Klejdysz
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
ZAPRASZAMY!
Informacje uzupełniające:
W celu zachowania obwiązujących przepisów sanitarnych oraz obowiązku okazania certyfikatu szczepienia przeciw Covid-19, jak również w celu podpisania oświadczeń uczestnika wydarzenia o stanie zdrowia w związku z epidemią Covid 19, na koncert należy przyjść z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym - zalecane minimum 30 minut przed rozpoczęciem. Informujemy, że w związku z wprowadzonymi obostrzeniami, limit osób niezaszczepionych nie może przekroczyć 30% dostępnych miejsc.
Zasady sanitarne podczas koncertu (źródło Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie)
Procedury związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych, mające na celu ochronę zdrowia i życia słuchaczy przebywających na terenie Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w czasie koncertów oraz innych wydarzeń artystycznych i towarzyszących koncertom:
1. W celu zachowania obwiązujących przepisów na koncert należy przyjść z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym - zalecane minimum 30 minut przed rozpoczęciem koncertu.
2. Na terenie Filharmonii należy zachować dystans społeczny min. 1,5 m, w kolejce do wejścia lub kas min. 2 m. Przed wejściem do Filharmonii słuchacze będą poproszeni o podpisania oświadczenia o stanie zdrowia. Wzór oświadczenia stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
3. W celu zwiększenia bezpieczeństwa drzwi do foyer oraz Sali Koncertowej otwiera i zamyka wyłącznie obsługa widowni.
4. Przy wejściach umieszczone są pojemniki ze środkiem do obowiązkowej dezynfekcji dłoni.
5. Na terenie Filharmonii obligatoryjne jest zasłanianie ust i nosa - osoby nie przestrzegające tego zalecenia mogą zostać poproszone o opuszczenie budynku Filharmonii.
6. W szatni w jednym czasie może przebywać maksymalnie 25 osób.
7. Obsługa ma prawo odmówić wejścia do Filharmonii osobie wykazującej objawy choroby, stwarzającej możliwość zarażenia pozostałych uczestników wydarzenia.
8. Obsługa widowni pracuje w rękawiczkach i przyłbicach/ maseczkach.
9. Obsługa widowni kieruje słuchaczy do wyznaczonych drzwi wejściowych w zależności od miejsca wskazanego na bilecie celem udrożnienia ciągów komunikacyjnych i uniknięcia kolejek. Na widowni obowiązuje zajmowanie tylko wyznaczonych i wskazanych miejsc.
10. Zabroniony jest wstęp do Filharmonii osób przebywających w izolacji, na kwarantannie, pod nadzorem epidemiologicznym lub wykazujących cechy infekcji (gorączka, kaszel, duszności).
Informacje
- Termin 15 grudnia 2021
- Godzina 19:30
- Miejsce Sala Koncertowa Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Kraków
- Gatunek Muzyka klasyczna